Luminaria is an arts event for the People of San Antonio. Please, consider making a donation in any amount.
Be part of our success!
Donate

2013 Sponsors



80/20 Foundation


Rackspace Hosting




The Magik Theatre

 



John and Florence Newman Foundation

NuStar Energy


Phil and Linda Hardberger



Schedule

Join us as we celebrate contemporary arts in San Antonio, highlighting artists from dance, media, literary, music, theatre & performance, and visual arts.

This one-night festival features 8 performance stages, several galleries, and site specific installations throughout the grounds. 

This is a FREE event, so there is no need to purchase tickets in advance.

 

Luminaria 2013 is a RAIN or SHINE event!

 

Time runs from 7:00pm to 12:00am and will take place in HemisFair Park and along S. Alamo Street between Market and Cesar Chavez. Fringe locations will also be in select areas of Downtown and along the Riverwalk.

 

2013 Luminaria Map

 

2013 Schedule of Events

Time Start Time End Project Location Zone Discipline
6:45 PM 7:00 PM Opening Ceremony Fairmount Balcony White  
7:00 PM 7:20 PM Rick Stemm Bud Light Arneson Theatre White Theatre & Performance
7:45 PM 9:00 PM Los #3 Dinners Bud Light Arneson Theatre White Music
9:30 PM 11:00 PM Bombasta Bud Light Arneson Theatre White Music
           
7:00 PM 12:00 AM Art Cart with Jesse Borrego Outside Convention Center Fringe/White Theatre & Performance
7:00 PM 12:00 AM Art Cars of Houston Along S. Alamo Street #1 White Visual 
7:00 PM 12:00 AM Gemini Ink / Libro Libre S. Alamo Street #5 White Literary
7:00 PM 12:00 AM Charles Harrison Pompa Villita Street #2 White Visual 
7:00 PM 12:00 AM The Aesthetic of Waste S. Alamo Street #4 White Theatre & Performance
7:00 PM 12:00 AM James Hetherington S. Alamo Street #3 White Visual 
7:00 PM 12:00 AM Austin Bike Zoo S. Alamo Street #16 White Visual 
           
7:15 PM 8:15 PM Urban 15 Cesar Chavez Stage Green Music
8:30 PM 9:30 PM A' Lante Flamenco Dance Ensemble Cesar Chavez Stage Green Dance
9:45 PM 10:10 PM Rick Stemm Cesar Chavez Stage Green Theatre & Performance
10:45 PM 11:45 PM Rattletree Marimba Cesar Chavez Stage Green Music
           
7:00 PM 7:20 PM Spareworks.dance with Laura DiPasquale & Kelly Ramos HemisFair Arch #15 Green Dance
9:00 PM 9:20 PM Spareworks.dance with Laura DiPasquale & Kelly Ramos HemisFair Arch #15 Green Dance
11:30 PM 11:50 PM Spareworks.dance with Laura DiPasquale & Kelly Ramos HemisFair Arch #15 Green Dance
           
9:00 PM 9:30 PM Rick Stemm Across from Magik Entrance #7 Green Theatre & Performance
           
7:30 PM 7:55 PM SAAKRED By Kampmann House #21 Green Music
9:30 PM 9:55 PM SAAKRED By Kampmann House #21 Green Music
11:30 PM 11:55 PM SAAKRED By Kampmann House #21 Green Music
           
7:00 PM 12:00 AM Sasha Zeilig/Come Play with Me Playground #23 Green Theatre & Performance
7:00 PM 12:00 AM Austin Bike Zoo Magik Theatre Lawn #16 Green Visual
7:00 PM 12:00 AM Jacinto Y  Su Conjunto HPARK Patio #18 Green Music
7:00 PM 12:00 AM S. O. O'Brien Across from Magik Entrance #17 Green Visual
7:00 PM 12:00 AM San Anto Cultural Arts Printmaking Next to Playground #20 Green Visual
7:00 PM 12:00 AM Whoop Dee Doo Kampmann House #24 Green Visual
7:00 PM 12:00 AM Doerte Weber Cesar Chavez Lawn #22 Green Visual
7:00 PM 12:00 AM Hladeka Behind B-Cycle #19 Fringe/Green Media
           
7:00 PM 7:50 PM Youth Orchestra of SA H-E-B Stage at Magik Theatre Green Music
8:00 PM 8:20 PM ARTheism H-E-B Stage at Magik Theatre Green Dance
8:30 PM 9:00 PM The Children's Chorus of SA H-E-B Stage at Magik Theatre Green Music
9:05 PM 9:18 PM Kalalaya Indian Performing Arts H-E-B Stage at Magik Theatre Green Dance
9:20 PM 9:50 PM Ballet San Antonio H-E-B Stage at Magik Theatre Green Dance
9:50 PM 10:00 PM Wendy Ellis / Align Dance Theatre H-E-B Stage at Magik Theatre Green Dance
10:00 PM 11:00 PM Capacitor H-E-B Stage at Magik Theatre Green Dance
11:00 PM 12:00 AM The San Antonio Choral Society H-E-B Stage at Magik Theatre Green Music
           
7:00 PM 7:30 PM Greg G Valero Stage Red Music
8:00 PM 9:15 PM Invincible Czars Valero Stage Red Music
9:40 PM 10:40 PM Dixon's Violin and ARTheism Valero Stage Red Music
11:00 PM 12:00 AM Pop Pistol Valero Stage Red Music
           
7:30 PM 8:30 PM Blacktop Legends Instituto Stage Red Music
8:45 PM 9:15 PM Rick Stemm Instituto Stage Red Theatre & Performance
9:30 PM 9:50 PM Viktoria Valenzuela Instituto Stage Red Literary
10:00 PM 10:20 PM Anna De Luna Instituto Stage Red Theatre & Performance
10:45 PM 11:30 PM Bleep Attack! Instituto Stage Red Music
           
7:00 PM 12:00 AM Lullwood Group Instituto Gallery Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Kia Neil Instituto Gallery Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Melissa Potter & Paul Catanese Instituto Gallery Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Michelle Graves Instituto Gallery Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Cathy Cunningham-Little Instituto Gallery Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Carol Salmanson Instituto Gallery Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Jonathan Sims Instituto Gallery Red Visual
           
7:00 PM 12:00 AM Jose Del Rio UNAM Gallery Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Jazz Poets of San Antonio UNAM Stage Red Literary
           
7:30 PM 8:00 PM Shay Ishii Grotto #13 Red Dance
9:00 PM 9:30 PM Rick Stemm Grotto #7 Red Theatre & Performance
10:30 PM 11:00 PM Shay Ishii Grotto #13 Red Dance
           
7:30 PM 8:00 PM Los Inoncentes Defunct Circle Fountain #10 Red Music
9:00 PM 9:30 PM Los Inoncentes Defunct Circle Fountain #10 Red Music
10:30 PM 11:00 PM Los Inoncentes Defunct Circle Fountain #10 Red Music
           
7:00 PM 12:00 AM Gemini Ink / Children's Reading Circle Gazebo #6 Red Literary
7:00 PM 12:00 AM Rick Stemm Grotto #7 Red Theatre & Performance
7:00 PM 12:00 AM Seme Jatib House "D" #8 Red Media
7:00 PM 12:00 AM Aztec Gold Outside Instituto Wall #9 Red Media
7:00 PM 12:00 AM Mark Menjivar House "K" #11 Red Visual
7:00 PM 12:00 AM Hahn / Kimura Between Instituto and UNAM #12 Red Media
7:00 PM 12:00 AM Proxy Theatre Company Outside UNAM #14 Red Theatre & Performance
           
7:00 PM 12:00 AM Chris Sauter Back Wall of UNAM #25 Blue Visual
7:00 PM 12:00 AM Chris Sauter North side of Tower #25 Blue Visual
7:00 PM 12:00 AM Sarah and Victor Pagona Across from Forest Stage #26 Blue Media
7:00 PM 12:00 AM Erik Bosse/S.T. Shimi Behind Fountains #31 Blue Media
7:00 PM 12:00 AM Diana Martinez Fountains #30 Blue Visual
7:00 PM 12:00 AM Bianca Pitman Behind House "N" #29 Blue Media
7:00 PM 12:00 AM Judith Cottrell & Kim Bishop Tower Walkway #32 Blue Visual
7:00 PM 12:00 AM Ruth Leonela Buentello & Joseph Todd Lopez In front of Women's Pavilion #33 Blue Media
7:00 PM 12:00 AM Kate Temple House "M" #28 Blue Visual
7:00 PM 12:00 AM Meow Wolf Women's Pavilion #34 Blue Visual
           
8:00 PM   Matari Productions Tree by House "L" #27 Blue Theatre & Performance
10:00 PM   Matari Productions Tree by House "L" #27 Blue Theatre & Performance
           
7:15 PM 8:15 PM Andrea Sanderson Tower of the Americas Stage Blue Literary
8:45 PM 9:45 PM Langton Drive Tower of the Americas Stage Blue Music
10:15 PM 11:15 PM Melissa Ludwig Band Tower of the Americas Stage Blue Music
           
7:00 PM 8:00 PM The Hares Forest Stage Blue Music
8:30 PM 9:25 PM Los Nahuatlatos Forest Stage Blue Music
9:45 PM 10:40 PM Jai Roots and the Herb-N-Café  Forest Stage Blue Music
11:00 PM 12:00 PM Ashlee Rose Forest Stage Blue Music
           
7:00 PM 10:00 PM Southwest School of Art On Riverboat / SA River None Visual
7:00 PM 12:00 AM Daniel Armstrong Along Riverwalk None Visual
           
8:00 PM 9:00 PM S. A. Dance Fringe 231 E. Houston Street Fringe Dance
9:00 PM 10:00 PM Michael Garfield 231 E. Houston Street Fringe Music
7:00 PM 12:00 AM Stacy Berlfein 231 E. Houston Street Fringe Visual
7:00 PM 12:00 AM Katy Silva 231 E. Houston Street Fringe Visual
7:00 PM 12:00 AM James Supa Medrano 231 E. Houston Street Fringe Visual
7:00 PM 12:00 AM David Rangel 231 E. Houston Street Fringe Visual
7:00 PM 12:00 AM Public Art SA  "X Marks the Art" 231 E. Houston Street Collaboration Visual
           
7:00 PM 8:00 PM Ashram 5 Monks Marriott German Schoolhouse Fringe Theatre & Performance
8:00 PM 9:00 PM Capoeira Luanda Marriott German Schoolhouse Fringe Dance
9:00 PM 10:00 PM Los Padrino Marriott German Schoolhouse Fringe Music
           
9:00 PM 10:00 PM CHISME Alamo Street Eat Bar:                      609 S. Alamo Street Fringe Music
10:00 PM 11:00 PM Viet Rose Alamo Street Eat Bar:                      609 S. Alamo Street Fringe Music
           
12:00 PM 12:00 AM SmArt (Pie to the People) Maverick Plaza, La Villita Collaboration Various
5:00 PM 8:00 PM Institute of Texan Cultures (ITC)-  Open free to the public ITC- East side of HemisFair Park Collaboration Various
11:55 PM 12:00 AM Closing Moments Fairmount Balcony White  

 

 

For a list of 2013 artists, click here!

Produced by the artists of San Antonio

 
Copyright © 2008-2014 LUMINARIA